Dwuosobowy Kongres Twórców Kolaży („Kongres Rysowników” w cudzysłowie)

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny, godz. 12–20

Zapraszamy na Dwuosobowy Kongres Twórców Kolaży („Kongres Rysowników” w cudzysłowie) prowadzony przez Marka Sobczyka i Jarosława Modzelewskiego. Przez cały dzień będzie można tworzyć kolaże w obecności artystów.

Czym jest Dwuosobowy Kongres Twórców Kolaży („Kongres Rysowników” w cudzysłowie)?

Według Marka Sobczyka:

Może chodzić o zapośredniczenie gestu dającego wyraz, czy zdającego sprawę, rezygnowanie z gestu rysownika gdzie ekspresja w swym charakterze może mieć charakter terapeutyczny skupiając się na osobie rysownika, na rzecz gestu twórcy kolażu, negocjującego pomiędzy nazwami, pomiędzy materiałami, znaczeniami.

Może chodzić o politykę uprawianą przez twórcę kolaży, bycie osobą polityczną (mogę ciąć i kleić), uczestniczenie w polityce, a nie bycie upolitycznianym i wykorzystywanym na potrzeby jakiejś pożerającej struktury zbudowanej przez inicjujących: artystów-galerie-instytucje (patrz wykorzystywanie potencjału terapeutycznego „rysowników” dla pewnej wąskiej grupy interesu organizującej Kongresy Rysowników, również ekonomia w obszarze kapitału symbolicznego).

Wystarczą dwie osoby by przedstawić ten plan negocjacji i porozumiewania się dla zbudowania komunikatu i bycia politycznymi, obywatelskimi, twórczymi, również aktywnymi. 

Wykorzystujemy w pracy Tabelę Co?; Czym?; co robimy, za pomocą czego to realizujemy; również co jest czym.

Naszej pracy mogą towarzyszyć widzowie i uczestniczący.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 05.12.2015 – 31.01.2016
    Marek Sobczyk
    „muzeum” w cudzysłowie

    Pierwszy pokaz „muzeum” w cudzysłowie Marka Sobczyka miał miejsce w Małym Salonie Zachęty w lutym 2006. Był to czas, kiedy krajobraz po „zimnej wojnie sztuki ze społeczeństwem” (cytując Zbigniewa Liberę) zaczynał powoli formować  się na nowo. Powstawały nowe instytucje. Nie tylko te, które miały wpływać na rynek sztuki, ale też te stymulowane przez oficjalną politykę kulturalną.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta