Chwasty, zielska, badyle
Spacer towarzyszący wystawie „Rhizopolis”

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
brak wolnych miejsc

prowadzenie: Urszula Zajączkowska
zapisy: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 17.05 na stronie internetowej Zachęty pod informacją o wydarzeniu

Wydarzenie może zostać udostępnione również dla osób niewidomych i opatrzone audiodeskrypcją. Prosimy o zaznaczenie przy zapisach potrzeby zapewnienia osoby audiodeskrybującej lub/i asystującej.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Joanny Rajkowskiej Rhizopolis zapraszamy na dwa spacery z Urszulą Zajączkowską, konsultantką merytoryczną wystawy.

Drugi spacer z cyklu, w centrum Warszawy, skupiać się będzie na roślinach, których w stolicy być nie powinno, które się trymuje, tnie i chemizuje, a które są naturalnymi wlewami lasu. Nie kwitną na bogato, nie zapylają, człowiekowi nie dają. Sobie są. Czeka nas oglądanie szczelin chodników, zagłębień krawężników, kącików w betonie, gdzie swój początek znalazły chwasty. Powidoki dawnej puszczy.

Urszula Zajączkowska — poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów Atomy, nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Silesius, oraz minimum wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę Patyki, badyle nagrodzoną Złotą Różą (2019) przez Instytut Książki, i Festiwal Nauki, nominowaną do Paszportów Polityki, nagrodzoną Literacką Nagrodą Gdynia. Jej film Metamorphosis of Plants zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Publikuje w Dwutygodnik.com, „Piśmie”, „Znaku”. Mieszka w Wołominie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 01.02 – 08.08.2021
    Joanna Rajkowska
    Rhizopolis

    Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta