strona główna
  English

Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia

Wystawa prezentuje dzieła sztuki, filmy, fotografie dokumentalne i obiekty oraz rejestracje dźwiękowe – blisko 500 obiektów z dziedziny sztuk wizualnych, architektury, urbanistyki, teatru, filmu, designu, życia codziennego we Wrocławiu od lat 60. po współczesność.

19.06 - 13.09

FILKO – FYLKO – PHYLKO

Kolejne warianty nazwiska Stana Filki FILKO – FYLKO – PHYLKO (i późniejsze VIRTUAL FILKO) odpowiadały różnym etapom jego życia, których cezury wyznaczyły ważne daty zarówno w życiu politycznym, jak i osobistym. Istotnym elementem „legendy artysty” są także doświadczenia śmierci klinicznej (w 1945 i 1952 roku). Jego biografia tym samym stała się częścią większego projektu artystycznego składającego się na dzieło totalne, jakim jest twórczość Filki. Jej materią jest również archiwum artysty, którego nieprzerwane od kilku dziesięcioleci porządkowanie i klasyfikowanie stało się jego obsesją.

02.06 - 16.08

John Lurie
Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho

John Lurie powraca do Warszawy jako malarz! Charyzmatyczny artysta znany jest polskiej publiczności głównie za sprawą swojej muzyki oraz ról filmowych. Prezentacja współczesnych prac Johna Lurie jest próbą zmierzenia się z ikoną lat dziewięćdziesiątych, przełamania jego wizerunku i pokazania artysty w nowym świetle. To także próba spojrzenia na artystę poza jego rolami filmowymi, z bliższej perspektywy i przedstawienia bardziej prawdziwego portretu.

13.06 - 02.08

PRAWDA PIĘKNO DOBRO
Z kolekcji Zachęty

Kolekcja Zachęty w Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego
plac Małachowskiego 2

Najnowsza odsłona kolekcji w kamienicy Raczyńskich przy placu Małachowskiego, niemal naprzeciwko gmachu Zachęty.

15.04 - 19.07

gry i zabawy ze sztuką
warsztaty

1 lipca 2015 (środa), godz. 18
Czwarte spotkanie z cyklu „Gry i zabawy ze sztuką współczesną”

Zabawa w tworzenie: Action painting

Podczas warsztatów spróbujmy swoich sił w action painting – malarstwie gestu. Polega ono na wykorzystaniu spontanicznego, nieskrępowanego regułami malarskimi gestu rozlewania farby na płótnie. Czynność malowania jest w tym przypadku równie ważna co ukończone dzieło. Wspólnymi siłami stworzymy wielkoformatowy obraz na kilkunastometrowym płótnie. Na koniec każdy uczestnik będzie mógł zabrać jego kawałek do domu. Niepotrzebne są umiejętności malarskie, zapraszamy też osoby w każdym wieku!

prowadzenie Anna Owsiany

Prochownia Żoliborz
park Żeromskiego
ul. Czarnieckiego 51
wstęp wolny

01.07 18:00

Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W
C.T. Jasper i Joanna Malinowska

Pawilon Polski na 56 Międzynarodowej Wystawie SztukiLa Biennale di Venezia

W Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji prezentowana jest monumentalna panoramiczna projekcja filmowa z dokumentacją przedstawienia opery Halka Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego w miejscowości Cazale położonej w haitańskich górach na północ od stolicy kraju.

09.05 - 22.11